Adómentes lakástámogatás

Megjelent a 15/2014 (IV.3) NGM rendelet, amelyik szabályozza a munkáltató, akár 5 millió forint, a munkavállalójának a lakáscélú hitelének törlesztéséhez adható adómentes  juttatást.

A vissza nem térítendő lakáscélú munkáltatói támogatás az Szja tv. 1. számú melléklet 2.7. pontjának új megfogalmazása szerint akkor tekinthető adómentesnek, ha azt a munkáltató

  • lakáscélú felhasználásra, hitelintézeten/a Magyar Államkincstáron (MÁK) keresztül nyújtja,
  • összege nem haladja meg a vételár/építési költség 30%-át, maximum 5 évente 5 millió forintot (több munkáltató esetén is a folyósítás évét megelőző négy évben ilyen jogcímen folyósított összegekkel együtt),
  • a lakás szobaszáma nem haladja meg a vonatkozó kormányrendeletben m
  • a lakás szobaszáma nem haladja meg a vonatkozó kormányrendeletben meghatározott méltányolható lakásigényt,
  • a támogatás az Szja tv. 1. melléklet 9.3. pontja és az NGM rendeletben meghatározott feltételek és eljárás szerint történik.

A támogatás adómentességének feltételeit a munkáltatónak kell vizsgálnia!

A lakáscélú felhasználást az Szja tv.1. számú melléklet 9.3.1. pontja határozza meg, mely szerint:

  • a belföldön fekvő lakás tulajdonjogának és a lakáshoz kapcsolódó földhasználati jognak adásvétel vagy más visszterhes szerződés keretében történő megszerzése (ideértve а lakás zártvégű lízingbe vételét is),
  • a belföldön fekvő lakás építése, építtetése,
  • a belföldön fekvő lakás alapterületének legalább egy lakószobával történő bővítését eredményező növelése,
  • a lakáscélú állami támogatásokról szóló kormányrendelet szerint meghatározott korszerűsítése.

A támogatás felhasználását, annak céljától függően, az NGM rendelet szerinti alábbi dokumentumokkal kell igazolni:

  • Lakásvásárlás: érvényes szerződés és földhivatali bejegyzést igazoló okirat vagy tulajdoni lap, a támogatás összegének felhasználását igazoló okirat, amely a folyósítást megelőző hat hónap és az azt követő év március 31. közötti időszakra vonatkozhat.
  • Lakásépítés, bővítés: jogerős építési engedély, a támogatás összegének felhasználását igazoló, a munkavállaló vagy közeli hozzátartozója nevére szóló számla, amely a folyósítást megelőző hat hónap és az azt követő év december 31. közötti időszakra vonatkozhat.
  • Lakáskorszerűsítés: a támogatás összegének felhasználását igazoló, a munkavállaló vagy közeli hozzátartozója nevére szóló számla, amely a folyósítást megelőző hat hónap és az azt követő év december 31. közötti időszakra vonatkozhat.
  • Lakáscélú hitel törlesztése, visszafizetése: hitelszerződés, amelyben a munkavállaló adós vagy adóstárs, a támogatás összegének felhasználását, a hitel törlesztését igazoló okirat (folyószámla-kivonat), amely a folyósítás évére vonatkozhat.

Lakáscélú felhasználásra felvett hitelnek minősül a Hpt. tv. szerinti lakáscélú hitel, az olyan hitelszerződés, amelyből megállapítható, hogy az Szja tv. 1. melléklet 9.3.1. pontja szerinti lakáscélú felhasználásra vették fel, vagy az olyan hitelszerződés, amelyet az előbbi kettő szerinti hitel visszafizetése céljából vettek fel.

A 12/2001. kormányrendelet szerinti méltányolható lakásigénynek a támogatásban részesülő akkor felel meg, ha a lakás szobaszáma nem haladja meg az alábbit:

Legolvasottabb cikkek
Mára egyszerűbbé tette a vállalkozások életét az a 2013-ban életbe lépett szabályozás, hogy  a törvényalkotók teljesen egészében törölték a lényeges ... tovább »
A törvény 2011. december 31-ig hatályos rendelke­zése szerint a közvetített szolgáltatás fogalma két elem­ből tevődött össze:közvetített ... tovább »
Az új Ptk szabályai szerint 2016 március 15-ig minden cégnek meg kell felelnie a tőkeminimumra vonatkozó új szabályoknak. Sok vállalkozás  ezt az ... tovább »
A kötelezettség elengedésének számviteli vonzata:Az Sztv. 86. § (3) bekezdésének h) pontja alapján az elengedett kötelezettségetrendkívüli bevételként ... tovább »
Ahogyan az már ismeretes, 2016-tól változások léptek életbe a Számviteli tv-ben. A korábbi években jobbára a jogharmonizáció ill. gyakorlati ... tovább »