Ajándékozzunk?

Közeleg az év vége, ilyenkor a cégvezetők fejében is fölmerül az ajándékozás gondolata.Sokszor nem is az érték a fontos, hanem a szándék, a gesztus...Erre pedig  általában elég valamiféle kisebb ajándék.Ilyen esetben sem lehet azonban egy vállalkozásnál figyelmen kívül hagyni az adózási szempontokat.

Van is erre adózási fogalom,  az úgynevezett csekély értékű ajándék. Csekély értékű ajándék gyakorlatilag bármi lehet, ami nem készpénz, vagyis készpénzhelyettesítő (leggyakrabban valamilyen ajándékutalvány), ajándék, koncert vagy színházi belépő, bérlet, stb.

Fontos tudni, hogy a csekély értékű ajándék nem lehet több a mindenkori minimálbér tíz százalékánál, vagyis jelenleg 12700 forintnál. Ezt a határt azért lényeges figyelembe venni, mert itt változik az adózás módja : ezalatt az értékhatár alatt  másképp adózik a juttatás, mint fölötte. A csekély értékű ajándék után a kifizetőnek, vagyis az ajándék nyújtójának 15 százalék szja-t és 22 százalék ehót kell fizetnie, úgy, hogy az adó alapja a juttatás értékének 1,18-szorosa.

Vagyis 10 ezer forint juttatás után az adó alapja 11800 forint, az adó pedig 1770 forint személyi jövedelemadó és 2596 forint eho.

Ha ezt az összeget meghaladja a juttatás, akkor az adót a munkaviszony szabályai, szerint, összevonandó jövedelemként  kell megfizetni. Ebben az esetben pedig már érdemes fontólóra venni, hogy pénz vagy ajándék? 

Különösen, mert a csekély értékű ajándék mint juttatási forma,  megköveteli a kifizetőtől a pontos nyilvántartást . Vagyis legyen szó akár a munkavállalók gyerekeienek adott mikulás csomagról, vagy a nyugdíjba vonuló dolgozó megajándékozásáról, vagy az alkalmazottaknak adott karávsonyi csomagról ,a csekély értékű ajándékról pontos kimutatást kell vezetni.