Beszámoló közzététel aktuális kérdései

A  számviteli törvény (Sztv.) 153. § (1) bekezdése azt írja elő, hogy „a kettős könyvvitelt vezető, cégjegyzékbe bejegyzett vállalkozó köteles a jóváhagyásra jogosult testület által elfogadott éves beszámolót, egyszerűsített éves beszámolót, kötelező könyvvizsgálat esetén a könyvvizsgálói záradékot, vagy a záradék megadásának elutasítását is tartalmazó független könyvvizsgálói jelentéssel együtt, valamint az adózott eredmény felhasználására vonatkozó határozatot az adott üzleti év mérlegfordulónapját követő ötödik hónap utolsó napjáig letétbe helyezni ugyanolyan formában és tartalommal (szövegezésben), mint amelynek alapján a könyvvizsgáló az éves beszámolót vagy az egyszerűsített éves beszámolót felülvizsgálta.”

Az idén a beszámolók beadásának határideje 2014. június 2-re módosul, tekintettel arra, hogy a közzétételre előírt május 31-ei határidő hétvégére esik. 

Ennél lényegesebb az a változás, hogy a számviteli törvény szerinti beszámoló elektronikus úton történő letétbe helyezéséről és közzétételéről szóló 11/2009. (IV. 28.) IRM-MeHVM-PM együttes rendelet  3. § (6) bekezdése alapján a cég kérelmére már nem lehet eltávolítani a beszámolót, akkor sem, ha az számszakilag hibás, és a beszámoló ismételt, eltérő tartalommal történő közzétételére sincs mód.

Az ismételt közzététel tilalma alól kivétel lehet, ha nem a jóváhagyásra jogosult testület által elfogadott beszámolót töltötték fel. Kérdés lehet a hibás vagy hiányos csatolmányos beszámolók helyesbítése, mert az IRM tájékoztatás szerint ez sem töröltethető, - azonban ez nem az elfogadott beszámoló. Amennyiben viszont a jóváhagyásra jogosult testület számszakilag hibás beszámolót fogadott el, csak emiatt nem lehet a beszámolót levetetni. A beszámolóban szereplő hibát számviteli hibaként kell kezelni és a számviteli törvény szabályai szerint a könyvelésben szükséges majd helyesbíteni, és annak tényét a következő üzleti évről készített beszámolóban kell feltüntetni.(A beszámolók közzétételénél az ismételt közzététel jogintézményét az Sztv. szüntette meg, mégpedig a lényeges hiba – mint olyan – megszüntetésével egyidejűleg. A törvényben már csak a jelentős összegű hiba maradt meg, amelyhez ismételt közzétételi kötelezettség nem tartozik. Abban az esetben, ha a hiba és a hibahatás együttesen jelentősnek minősül (a hiba és a hibahatások együttes összege meghaladja az ellenőrzött év mérlegfőösszegének 2%-át, de legalább az 1 millió forintot, akkor minősül jelentős hibának), a következő év közzétételével egyidejűleg ún. háromoszlopos beszámolót kell készíteni, és azt közzétenni.)Természetesen  azért a hibát már a felmerülésekor kezelni kell, már csak az esetleges adóhatások és a fölmerülő önrevíziós  szükséglet miatt is.

 Amennyiben az ügyvezető a saját ügyfélkapuján keresztül tesz eleget közzétételi kötelezettségének, az ő felelőssége, hogy végül az elfogadott beszámolót töltse fel.

 

A közzétételre többféle lehetőség van:

a./  az  e-beszamolo.kim.gov.hu beszámoló közzétételi honlapjáról letöltött  beszámoló lapokon, ezekbe bele kell írni az adatokat. ( Ez másolásból, adatkonvertálásból eredő hibalehetőséget hordoz),

b./  csatolmányokkal, amik elkülönítve tartalmazzák a különböző dokumentumokat (Ennél a pdf formátumúvá alakítandó dokumentumok kijelölése és esetleg a pdf formátummá alakítás jelent nehézséget). A „beszkennelt” csatolmány-előállítás nem engedélyezett, még az aláírás láttatása céljából sem.  

Ellenőrzés : a csatolmányok kezelése ablakban az egyes csatolmányokat külön-külön kijelölve alul aktívvá válik a megtekintés gomb, arra kattintva a csatolmány megjelenik a benyújtott formában. A már elküldött csatolmánnyal rendelkező bármely nyomtatványnál is bármikor – utólag is megtekinthető a beküldött csatolmány tartalma. ( Érdemes fontolóra venni - főleg hitelre, pályázati támogatásra számító cégeknél - a kiegészítő melléklet adattartalmának bővítését, hiszen a kötelező adattartalmon felül bármit beleírhatunk, amit fontosnak tartunk. Így az ebben szereplő adatok esetleg pótolhatják egy hiányos vagy téves melléklet-csatolásból eredő problémákat.)

A mikrogazdálkodói beszámoló közzétételénél különösebb eltérés nincs a normál beszámolókéhoz képest.

 

Fontos megjegyezni, hogy a civil szervezetek (egyesületek, nem közhasznú és a közhasznú alapítványok stb ) is kötelesek a beszámolójukat közzé tenni. Rájuk azonban más eljárási szabály vonatkozik: a beszámolót és a közhasznúsági mellékletet kizárólag papíralapon nyújthatják be, célszerűen (de nem kötelezően) az Országos Bírói Hivatal által közzétett PK141-es és PK142-es nyomtatványokon. ( A PK141-es az egyszeres könyvvitelt vezetőké, míg a 142-es a kettős könyvvitelt vezetőké. A közzététel céljából beküldendő formanyomtatványok a www.civil.info.hu internetes portálról tölthetőek le. ) A letöltött, vagy azonos adattartalommal más módon elkészített,  képviselő által aláírt beszámolót   az alábbi címre: OBH, 1363 Budapest, Pf. 24  kell beküldeni. A civil szervezet – ha van neki – köteles saját honlapján is közzétenni a beszámolóját.