Beszámoló közzététel - csak a Cégkapun?

Lassan elkészülnek az első beszámolók, kezdődnek a közzétételek. A Cégkapu rendelet életbe lépése az éves beszámolók közzétételének megszokott rendjét is befolyásolta, de rendkívül ellentmondásos helyzetet teremtett.  Mivel  közzététel elmulasztásához súlyos adójogi és cégjogi következmények fűződnek - adóhatósági mulasztási bírság , majd később cégbírósági kényszertörlés - fontos volna, hogy a közzététel minél egyszerűbb, gördülékenyebb lehessen. 

A számviteli beszámoló közzétételéről több rendelet is szól. Az egyik ilyen rendelet szerint az elektronikus űrlapot a személyre szabott ügyintézési felület útján kell a céginformációs szolgálat részére megküldeni. A beszámoló beküldésekor a beküldő személy az elektronikus űrlap benyújtásával nyilatkozik arról, hogy az elektronikus űrlapon megadott adatok a valóságnak megfelelnek. Itt nincs szóarról, hogy a beküldőnek a cég képviseleti jogával rendelkező személynek kell lennie, de arról sincs szó, hogy cégkapu hozzáféréssel kellene rendelkeznie. Tehát a számviteli beszámoló cégkapun keresztüli ügyintézését jelenleg egyetlen jogszabály se írja elő!

A cégkapun keresztül történő közzététel azért is jelent további problémát, mert nem engedi a kijelölt ügykezelők szerepének a szűkítését; az jelenleg csak teljes jogosultság lehet. Ilyen feltételek mellett nem várható el a könyvelőktől, hogy a cégkapu ügykezelését fölvállalják. (Ráadásul sokszor ingyen, ” mert ez is a könyveléshez tartozik , nem?!”) A vállalkozások vezetői pedig gyakran vagy alkalmatlanok a cégkapu kezelésre vagy nem vállalják az „adminisztrációs” ügyeket. 

Szakmai szervezetek tárgyalásokat kezdeményeztek az illetékes hatósággal a helyzet megoldása érdekében. A tárgyalások eredményeképpen az  IM főosztályvezetője, Dávid - Damó Ágnes levélben biztosította a szakmai szervezeteket arról, hogy

 „tekintettel arra, hogy az IM Céginformációs Szolgálata természetesen mindenben szeretné a cégeket támogatni a Cégkapu használata mellett még egy rövid átmeneti ideig biztosítani fogja a beszámolók Ügyfélkapun keresztüli megküldését is. Ez a lehetőség várhatóan 2018. július 1-ig fog fennállni. " 

A beszámolókat 2018. július 1. után már csak az a KAÜ-n keresztül belépett személy teheti közzé, aki a vállalkozás cégkapu megbízottja vagy cégkapu kezelője.


A végső megoldást az eddig közel 1,2 MdFt-os projekt részét képező Cégkapu 2.0 fogja jelenteni, amit leghamarabb 2018 májusára ígérik a NISZ Zrt. illetékes vezetői. A Cégkapu 2.0 már tudni fogja az ügykezelői jogosultságok szűkítését, amivel ki lehetett volna várni a beszámolók közzétételének cégkapuhoz való kötését is.

 

 

forrás:ww.mkoe.hu