Csak jövő évtől élesedik az új "csodafegyver"

A jelenleg is érvényes szabályozás szerint július 1-től a számlakibocsátóknak valamennyi számlázási funkcióval rendelkező programmal kibocsátott számla adattartalmáról elektronikus adatszolgáltatást kell teljesíteniük, amennyiben a számla legalább 100 ezer forintnyi áfát tartalmaz. A határidő vészesen közeledik, azonban a mai napig nem jelent meg a rendelet arról, hogy pontosan milyen is lesz az adatszolgáltatás: sem az adatszolgáltatás módja, sem annak pontos tartalma, sem az elvárt gyakorisága.

A helyzet nem jelentene különösebb problémát, ha a már működő adatexport állomány valamilyen gyakoriságú utólagos beküldésére történik előírás.Más a helyzet , ha a pénztárgépekhez hasonló , valós idejű  adatbeküldés a cél , vagy egy, a számlakibocsátást megelőző e-jóváhagyás. Ehhez mind az adózóknak, mind a szoftverfejlesztőknek időre van szükség.

 További probléma állhat elő, ha az adatexport helyett újabb, részletesebb adattartalmat, vagy más formátumot, struktúrát ír elő az említett rendelet, ami mindenképpen új programok, programfunkciók fejlesztését követelné meg. Ebben a tekintetben különösen a nemzetközi hátterű, külföldi számlázó programokat használó vállalatok kerülnének nehéz helyzetbe, akiktől az ilyen jellegű felkészülés a tapasztalatok szerint - a helyi sajátos szabályok figyelembevétele, megértése miatt - az átlagosnál több költséget és jelentősebb időráfordítást igénye; a programok fejlesztésével párhuzamosan szükség lehet az állandó online hozzáférés biztosítására, illetve az ehhez szükséges hardverfejlesztési lépésekre is.

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter egy sajtónyilatkozata szerint 2018.július 1-től bővül a feketegazdaság elleni eszköztár, amivel  a hatóság  gyakorlatilag a gazdasági szereplők  teljes forgalmára ráláthat. . A rendszer a tervek szerint a jövő év közepétől kötelező lesz, a tesztüzem pedig már 2017. július 1-jétől elindul, vagyis a vállalkozásoknak lesz idejük felkészülni és kipróbálni az új előírásokat.