Segít- e az IFRS ?

Összesen 82 adóalany jelezte, hogy a nemzetközi standardok szerint vezeti a könyveit – közölte a Világgazdaság kérdésére válaszolva a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). A Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS) szerint eddig is több társaság készítette már el beszámolóját, a nagyobb tőzsdei cégeknek általában volt ilyen szisztéma szerint összeállított mérlegük, de a külföldi társaságok hazai leányvállalatai is készítettek IFRS-beszámolót, vagy legalábbis ebben a struktúrában jelentették a saját számaikat az anyacégnek. A nemzetközi standardok szerinti mérlegeket azonban a hazai hivatalok eddig nem fogadhatták el: a magyar rendszerek nem voltak felkészítve az IFRS alapján készült beszámolók fogadására. Ebben hozott változást egy 2015-ben elfogadott kormányrendelet, amely szűk körben 2016-tól választhatóvá tette az IFRS alkalmazását, majd 2017-től kezdve fokozatos bevezetést írt elő egyre több cég számára.

Az előírás valójában a versenyképesség javítását és az adminisztráció csökkentését szolgálja, hiszen a hatóságoknak jelent többletfeladatot, míg az érintett cégek számára egyszerűsítés. Eddig a nemzetközi pénzpiacokon megjelenni kívánó vállalkozások két mérleget voltak kénytelenek készíteni, egyet a magyar adózáshoz, elszámolásokhoz és jelentésekhez, a másikat pedig azért, hogy számaik összehasonlíthatók legyenek más cégekével a nemzetközi piacokon. Az áttéréssel elég lesz az IFRS szerinti beszámoló elkészítése, ami viszont a magyar hivatalokban hoz változást: nekik kell megtanulniuk az új rendszert. A dolog nem egyszerű, a NAV-nál például a nemzetközi mérlegeken alapuló bevallásokra alkalmas nyomtatványokat kellett készítenie, a revizorokat át kellett képeznie, míg a Központi Statisztikai Hivatalnak és a Magyar Nemzeti Banknak is át kell állítania a statisztikai rendszerét: egy-egy szektorban ugyanis a cégek egyik fele a nemzetközi, míg másik része a hazai rendszerben könyvel majd, ami egy az egyben nem megfeleltethető egymásnak.

Első körben a tőzsdei társaságok számára kötelező a nemzetközi elszámolás szerinti mérleg készítése, de a szakértők azt várták, hogy a végül ezen kötelezettség alól egy évig „felmentett” pénzintézetek egy része, valamint a nagyobb multinacionális társaságok hazai leányai, és több nemzetközi vállalat inkább közepesnek, mint nagynak számító honi cége is áttér majd a nemzetközi szabvány szerinti elszámolásra. A szakértőknek azonban valószínűleg csalódniuk kell, hiszen alig néhányan választották az IFRS-t önként. Azoknak a társaságoknak, amelyek jövőre a nemzetközi szabályok szerint könyvelnek, ezt a szándékukat szeptember 30-ig kellett jelezniük az adóhatóságnak (és a KSH-nak – innen lehet tudni, hogy hányan térnek át jövőre a rendszerre. A tőzsdén jelenleg 60 kibocsátót tartanak nyilván, nekik kötelező az áttérés, vagyis mindössze 22 olyan társaság van, amely önként csatlakozott a rendszerhez. (A képet tovább rontja, hogy az adóhatóság közlése szerint az idén már 9 vállalkozás készíti beszámolóját, vagyis újonnan csak 73 vállalkozás választotta az IFRS szerinti elszámolást.) 

forrás:vg.hu