A rokkantsági felülvizsgálaton átesettek többségét nem lehet rehabilitálni

 

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma parlamenti államtitkára írásbeli kérdésre adott válaszaiból az derül ki, hogy két év alatt alig több mint 57 ezer megváltozott munkaképességű ember komplex felülvizsgálatát végezték el az orvosszakértők, és még 135 ezren hátra vannak.
A Széll Kálmán-terv és a konvergenciaprogram célkitűzése szerint  a csaknem 200 ezer, korábban rokkanttá nyilvánított ember közül minél többet vissza kell terelni a munkaerőpiacra. Ezért 2012-től  megszűnt a rokkantnyugdíj, és komplex felülvizsgálatra köteleztek 195 ezer 57 év alatti rendszeres szociális járadékost, illetve volt III-as csoportú rokkantat, mert az ő esetükben valószínűsíthető leginkább a sikeres foglalkoztatási rehabilitáció és várható a munka világába való vissszavezetésük.
 Az ellenőrzés során ezért az egészségi állapot szerinti funkcióképességeket, a foglalkoztatási előzményeket és lehetőségeket, a szociális körülményeket egyaránt figyelembe veszik.
Doncsev András azt közölte: a 2012 januárja és 2013 december 31. között felülvizsgáltak 52 százalékánál nem hogy csökkent volna, de nőtt az össz-szervezeti egészségkárosodás mértéke, és csupán 19 százalékuknál állapítottak meg – a leleltek és az orvosi szakvélemények alapján – javulást a szakértők. Vagyis a valamivel több, mint 57 ezer felülvizsgálat során így 29946 esetben állapotromlást, 10660-ben javulást, és 16476 esetben stagnálást állapítottak meg. A felülvizsgálatok nyomán 5962 megváltozott munkaképességű embernek szűnt meg az ellátásra jogosultsága. Ők döntően korábbi szociális járadékosok, akik az egészségkárosodásuk mértéke miatt nem szerezhettek jogosultságot rokkantsági vagy baleseti rokkantsági nyugdíjra. A jelenleg rokkantsági ellátásnak, illetve rehabilitációs ellátásnak nevezett támogatások már csak 40 százalékos vagy annál nagyobb mértékű egészségkárosodás esetén járnak.
 
forrás : Világgazdaság

.