Hogyan változik a banki ügyfélkör?

A magyar vállalkozások több mint 200 pénzintézetnél vezetik számláikat, azonban 1000 feletti céges ügyfélszámmal mindössze 37 rendelkezik, a 15 legnagyobb pénzintézetnél összpontosul a vállalati partnerek csaknem 84 százaléka mérte föl a BIsnode cégminősítő.

A legalább 1000 vállalati ügyféllel rendelkező pénzintézetek közül a Gránit Bank az elmúlt 3 évben több mint háromszorosára növelte vállalati ügyfélkörét, de még így sem éri el a háromezret. Ugyancsak jelentős növekedést könyvelt el ebben a 3 éves időszakban az FHB Bank (+49 százalék), a Fókusz Takarékszövetkezet (+40 százalék), az Oberbank (+33 százalék) és a Raiffeisen Bank (+21 százalék).Ugyanebben az időszakban a legnagyobb arányú csökkenés a Citibank (-36 százalék), a KDB Bank (-28 százalék), a Kinizsi Bank (-25 százalék), az AXA (-23 százalék) és az Erste Bank (-22 százalék) vállalati szegmensét jellemezte. 

A legtöbb új ügyfelet az OTP tudhatja magáénak, 2013. január 1-jéhez képest 10 001 új ügyféllel büszkélkedhetnek, míg a legnagyobb csökkenés az Erste Bankot jellemezte 9640 elvesztett ügyféllel.

Alkalmazotti létszám kategóriánként vizsgálva a 15 legnagyobb vállalati portfólióval rendelkező bank ügyfélkörét, szinte minden kategóriában az OTP Bank tudhatja magáénak a legnagyobb ügyfélszámot, kivéve az 50-249 főt foglalkoztató cégek csoportját, ahol a K&H megelőzte, ám mindössze egyetlen ügyféllel. 

A legtöbb bank ügyfelei között a nagyobb - jellemzően több mint 10 főt foglalkoztató - cégek felülreprezentáltak az országos átlaghoz képest, közülük is kiemelkedik a Citibank, ahol jóval az országos átlag feletti arányban vannak ezek a társaságok. A legnagyobb vállalati portfólióval és kiterjedt fiókhálózattal rendelkező bankok (OTP, K&H, Budapest Bank) több tízezres ügyfélkörének szerkezete illeszkedik az országos megoszláshoz. 

Az elemzésből az is jól látszik, hogy a Magnet Bank és az AXA ügyfélkörének csaknem kétharmadát a bejelentett foglalkoztatotti létszám nélkül tevékenykedő vállalkozások teszik ki. Az állami kézbe került bankok közül az MKB inkább a bejelentett foglalkoztatott nélkül működő kisvállalatok, míg a Budapest Bank inkább a 250 fő feletti vállalkozások körében kevésbé népszerű. 

A legstabilabb portfólióval  (a  pénzintézetek ügyfélkörében az elmúlt 12 hónapban csőd- vagy felszámolás alá került vállalkozások számának a teljes vállalati ügyfélkörükhöz viszonyított aránya alapján ) a Pátria Takarékszövetkezet büszkélkedhet, ám a többieknek sem kell szégyenkezniük, hiszen még a 15. helyen álló Oberbank AG portfóliójának kockázatossága is jócskán elmarad az országos szinttől. A legnagyobbak közül a K&H portfóliója számít a legkevésbé kockázatosnak a maga 0,68 százalékos Bisnode Bedőlési Indexével.

forrás : Bisnode