Megállíthatalan a csökkenés ?

Amíg néhány évvel ezelőtt még évi 5-6 százalékkal növekedett a cégek száma,2014-ben csökkenésnek indult: az év végén 544 ezer volt a működő társas vállalkozás,  2,5 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban - de még mindig 11 százalékkal több mint a 2008 elején.

A folyamatot elsősorban az határozza meg, hogy 2011 óta évről –évre kevesebb cég alakul: akkor  közel 50 ezer cég alakult, addig 2012-ben már 40 ezernél is kevesebb, 2013-ban pedig számuk a 34 ezret sem érte el. 2014-ben ez a szám tovább csökkent, 30 ezer sem volt a frissen alapított vállalkozások száma, vagyis 40 %-os volt a csökkenés mértéke. Amíg korábban naponta 140 új vállalkozást is indult, ez mostanra napi 80 körül mozog. Ennek oka részben az, hogy a kft. alapításához szükséges tőkét 500 ezer forintról 3 millió forintra emelte szabályozás,de visszaesett a vállalkozó kedv is .

Az egyértelműen csökkenő cégszám mellett maradt még néhány iparág, ahol a trendek ellenére nőni tudott a vállalkozások száma. Ezen iparágak a mezőgazdaság, a gépjavítás, a gépjármű-kereskedelem, a közigazgatás és a vegyipar; azonban a cégszám-növekedés ezekben a szektorokban sem haladta meg a 2 %-ot. Arányaiban leginkább a pénzügyi szektorban, a kommunális tevékenységet végző vállalkozások körében, a papíriparban és a textiliparban csökkent legnagyobb mértékben a cégek száma, mely csökkenés 2014. január 1-ről 2015. január 1-re a 4,5 %-ot is meghaladta. A felszámolásokkal és a csődeljárásokkal leginkább sújtott két iparágban – a vendéglátás és az építőipar terén – is magas, de nem a legmagasabb cégszám-csökkenés tapasztalható. A vendéglátásban 3,7 %-kal csökkent a vállalkozások száma (jelenleg megközelítőleg 25 700 ilyen cég tevékenykedik), az építőiparban pedig 3,9 %-os csökkenés következett be (jelenleg 48 300 társas vállalkozás működik a szektorban).

A  legnagyobb mértékű csökkenés Nógrád és Zala megyében történt, ahol 5 %-nál nagyobb mértékű az elmúlt évben és Budapest az egyetlen terület, ahol 2 % alatt tudott maradni. Az országos átlagnál lassúbb volt a csökkenés Veszprém, Komárom-Esztergom, Hajdú-Bihar és  Pest megyékben is. 

A csökkenés tartósnak látszik. A törvényi intézkedések, a szabályozás változása hatással van a magyar vállalkozások számára és segítheti egy kisebb, de stabilabb cégvilág kialakulását. A viszonylag magas piaci kockázat is kikényszeríti, hogy csökkenő cégszám mellett a gazdaság tisztuljon.

forrás:Bisnode