Szabadon kutakodhat a nyaraló magyarok után a rendőrség?

A Balatontipp.hu szerint 2019-ben élesben is működni kezd a turizmus törvény novemberben elfogadott módosítása, amelynek eredményeként napra pontosan nyomon lehet majd követni az emberek mozgását, ha szálláshely-szolgáltatást vesznek igénybe.

Egy a törvényt kiegészítő kormányrendelet szerint ugyanis a már működő szállodáknak legkésőbb június 30-ig, a panzióknak szeptember 30-ig, a kempingeknek, üdülőházaknak, közösségi szálláshelyeknek és a magánszállásadást is magába foglaló “egyéb szálláshelyeknek" pedig december 31-ig kell regisztrálni magukat a Magyar Turisztikai Ügynökség Zrt. által üzemeltetett Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központnál.

Ennek keretében a szállásadóknak telepítenie kell az úgynevezett “szálláshelykezelő szoftvert", amivel folyamatosan adatokat szolgáltatnak majd a vendégeikről. Ellenkező esetben  az MTÜ hatósági ellenőrzését kezdeményezhet az illetékes jegyzőnél.

A  NeTAK számára küldött adatok csak statisztikai, adózási, marketingtervezési célokat szolgálnak . A cikk szerint a szálláshely-szolgáltatónak a vendég érkezésekor - ahogy eddig, úgy ezután is - rögzítenie kell a vendég családi és utónevét, születési családi és utónevét, születési helyét és idejét, nemét, anyja születési családi és utónevét, a személyazonosításra alkalmas okmányának, illetve úti okmányának azonosító adatait, valamint a szálláshely-szolgáltatás címét, a szálláshely igénybevételének kezdő és várható befejező időpontját, a szoftver pedig automatikusan feltölti mindezt egy tárhelyre.

A törvény szeptember 1-én hatályba lépő másik módosítása szerint azonban  - írja a cikk - a rendőrség is közvetlenül hozzáférhet a tárhelyhez és  lehetősége lesz részletes adatokat is kérni a szállásadótól, illetve a szállásadó, vagy bárki más tudta nélkül egyedi kereséseket is folytathat majd a tárhelyen. Ehhez elég lesz arra hivatkozni, hogy a keresést a bűnüldözés, a bűnmegelőzés, valamint a közrend, a közbiztonság, az államhatár rendjének, az érintett és mások jogainak, biztonságának és tulajdonának védelme, és a körözési eljárás lefolytatása érdekében teszik.Viszont nem csak az “idegenrendészeti törvény" hatálya alá tartozó személyek után kutakodhatnak, hanem minden olyan vendég után, akik bejelentkeznek egy-egy szállásra.

Guller Zoltán vezérigazgató  (Magyar Turisztikai Ügynökség) a Magyar Időkben  cáfolt: az MTÜ nem tud, nem akar, és soha nem is fog személyes adatokat gyűjteni, hiszen annak turizmusfejlesztési szemszögből nincs relevanciája.

A turisták szempontjából semmi nem változik, hiszen a szálláshelyeken eddig is be kellett jelentkezniük a szobák elfoglalásakor.
Kitért arra is, hogy a legtöbb kereskedelmi szálláshelyen már fut valamilyen szálláshelykezelő szoftver, hiszen a világ legtöbb országában, így az Európai Unióban és Magyarországon is bejelentési kötelezettségük van a szolgáltatóknak, azonban a jelenlegi, sokszor nehezen ellenőrizhető, papíralapú adatszolgáltatási gyakorlat miatt a forgalmi mutatók nem teljes körűek, nem pontosak és nem naprakészek.


A vezérigazgató hozzátette, hogy a digitális adatrögzítés hozzájárul a szürkegazdaság visszaszorításához, hiszen a papíralapú adatszolgáltatási gyakorlat jelentős visszaélésekre és adóelkerülésre ad lehetőséget. Ezért  a kormány hajlandó megfontolni az áfa csökkentését a szálláshely-szolgáltatásban is, ahogy a vendéglátásban már megtörtént .