Az EU parlamentje a társasági adózás átalakítását kéri

Hogyan lehet igazságosabb a társasági adózás rendszere Európában? Szerdán az ezzel kapcsolatos álláspontjáról szavazott az EP. A képviselők szerint a multinacionális cégeknek kötelezően országonként kellene elkészíteniük a nyereségről és az adózásról szóló beszámolóikat, közös konszolidált adóalapot és egységes adózási definíciókat kellene elfogadni, és a felelősségviselést egyértelműsítő, átlátható rendszert kellene kialakítani a jelenleg titkos nemzeti társaságiadó-kedvezmények kezelésére.

Az Elisa Ferreira portugál szocialista és Michael Theurer német liberális képviselő által jegyzett állásfoglalást 508 szavazattal, 108 ellenszavazat és 85 tartózkodás mellett fogadta el a Parlament.

 

A képviselők szerint a multinacionális cégeknek ott kellene adót fizetniük, ahol a nyereségüket megtermelik. Álláspontjuk szerint káros a jelenlegi adóverseny, amely egy közösen elfogadott szabályrendszer hiányában az agresszív adótervezést és az adóelkerülést ösztönzi. Az állami bevételkiesés mellett az is méltánytalan, hogy míg a nagy vállalatok alig fizetnek adót a nyereségük után, az adóteher teljes súlyával a kis- és középvállalkozásokra - és az állampolgárokra - nehezedik.

 

Beszámoló országonként, közös konszolidált társaságiadó-alap

 

A Parlament országonként kötelező pénzügyi beszámolókat kér a multinacionális vállalatoktól. A beszámolónak többek között ki kell terjedniük a nyereségre, a befizetett adóra és a kapott támogatásra. A Parlament emellett a „gazdasági tartalomra" és a bonyolult társasági adózás egyéb elemeire vonatkozó fogalmak egyértelmű és egységes meghatározását is kéri.

 

Szintén közös megállapodásra van szükség arról, hogy milyen feltételes adómegállapítások és „transzferárképzések" (azaz egy adott tranzakció értékének meghatározása egy cégen belül) engedhetők meg. A kedvezményes adózási rendszerek, a nemzeti adórendszerek eltérései és az adóalap európai szintű eróziójához vezető problémák megoldására a megfelelő eszköz a közös konszolidált társaságiadó-alap minél előbbi bevezetése, vélik a képviselők.

 

Átláthatóság

 

A képviselők a nemzeti feltételes adómegállapítások és a más tagállamra hatást kifejtő egyéb adózási lépésekre vonatkozó információk szisztematikus megosztását kérik a tagállamoktól. A Parlament ragaszkodik hozzá, hogy ezt az információt a Bizottság is megkapja, hiszen csak így töltheti be a versenyjogi szabályzás őreként rá rótt szerepet - ahogy azt például a Starbucks- és Fiat-ügyben tette.

 

A közérdekű bejelentők nagyobb védelme

 

A köz érdekében bejelentést tevőket jobban meg kell védeni, fogalmaz a szöveg, hozzátéve: a „Luxleaks" botrányt elindító oknyomozó újságírók a négy nagy könyvvizsgáló cég egyikénél dolgozó egy alkalmazott, Antoine Deltour információi alapján derítették fel. Delfour most a luxemburgi bíróság előtt áll.

 

Forrás: Európai Parlament - 2015. november 25.