Hígul vagy tisztul?

2014 első negyedévében mintegy 10.000 céget alapítottak. ez több mint 16 százalékos növekedés az előző év azonos időszaki valamivel több mint nyolcezerhez képest.

Az újonnan alakult cégek száma a tavalyi néhány százalékos visszaesés után indult ismét növekedésnek. A  növekedés hátterében főként a kft-alapítási kedv növekedése áll, 8920 új kft jött létre ( ez  több, mint ahány új vállalkozás összesen elindult egy évvel korábban ); a növekedés 20 százalékos.
Abszolút értékben kissé, arányaiban pedig jelentősen nőtt az induló részvénytársaságok száma is: 72-ről 85-re, vagyis 18 százalékkal. Ugyanakkor kevesebb betéti társaság alakult az idei első negyedévben: 581 után 523, ami tíz százalékos visszaesést jelent az előző év azonos időszakához képest.

Az induló vállalkozások 57 százaléka továbbra is Budapesten és Pest megyében van.

Az új vállalkozások a korábbi években megszokottakhoz hasonlóan jellemzően alacsony tőkével alakulnak: mintegy hatezer vállalkozás tőkéje nem haladja meg a félmillió forintot, 565 vállalkozásé a 100 ezer forintot sem, ezeknek a háromnegyed része bt. Legalább százmillió forintos tőkével csak 14 vállalkozás indult az idei első negyedévben, míg tavaly 25 ilyen társaság kezdte meg működését március végéig. Legalább egymilliárdos tőkével mindössze négy új társaság alakult.(Egy Demján Sándor és egy Csányi Sándor érdekeltségébe tartozó cég továbbá  egy vagyonkezelő holding és egy átalakult szállodavállalat ).

Az Opten igazgatója szerint a gazdasági kilátások nem indokolják az ilyen magas cégalapítási mutatót, és különösen nem jó jel, hogy cégalapítások száma ugyan kismértékben, de újra meghaladja a cégtörlésekét.

Ugyanakkor  a tavalyi rekordot közelíti  az első negyedévben a cégtörlések száma  is : megközelíti a 9600-at, ami közel 50 százalékos növekedés az előző év hasonló időszakához képest.„A megszűnések magas száma önmagában még nem jelentene problémát, a szigorodó jogszabályok ismeretében ez várható is volt, az újra megugró cégalapítási arányok viszont már elgondolkodtatóak. A friss cégalapítások három tényező miatt ugranak most meg: a lassan beinduló gazdaság új szereplőket csábít a piacra, a tömeges felszámolások a szigorodó jogszabályok ellenére is új cég alapítására ösztönzi a vállalkozókat, és közrejátszik az is, hogy az új Ptk. hatálybalépése előtt sokan szerettek volna a régi feltételekkel céget alapítani. A cégalapításokat akkor tekinthetnénk biztató jelnek, ha az első tényező, azaz a piac felfutása generálja, de a kapcsolati és címkapcsolati hálók elemzéséből kiderül, hogy az új szereplők döntő többsége köthető korábbi, adósságot hátrahagyó cégekhez, így az új vállalkozások csak a cégstruktúra további hígulását jelentik és nem minőségi bővülést” – mondja Tóth Tamás, az Opten ügyvezető igazgatója.

A  megszűnési hullám azért tart még, mert a végelszámolások száma nem nő, de  a 2012-ben nagy számban indított felszámolási eljárásokat lezáró cégtörlések még nagy száma mellett megjelentek a kényszertörlési eljárások is. A megszűnésnél továbbra is a felszámolások vezetnek, az utolsó negyedévben 4.873 cég szűnt meg felszámolás eredményeként, ami 12 százalékos növekedés a megelőző év azonos időszakához képest. Az újként indított felszámolások száma 2014.első negyedévében meghaladja a 4500-at, ez közel másfélszerese az előző év hasonló időszakéhoz képest. Kényszertörléssel  500 cég szűnt meg, ami több, mint duplája a bázisul tekintett tavalyi első negyedévnek.

Különösen érdekes az építőipar helyzete: annak ellenére, hogy az ágazat rendelésállománya és kibocsátása egy éve folyamatosan emelkedik, az időszak utolsó 3 hónapjában, vagyis az idei év első negyedévében 1562 cég szűnt meg, ami az egy éves időszakban átlagon felüli, a tavalyi első negyedévhez képest pedig 33 százalékos növekedés.

 

 

 

forrás: KSH, Opten,Wolters Kluwer