Mit is mondott az ÁSZ a NAV működéséről?

Az ÁSZ jelentésének legfontosabb megállapítása, hogy a vizsgált időszakban 3800 milliárd forintnyi hátralékot törölt a NAV (elévülés, behajthatatlanság, tartozás mérséklés, illetve a felszámolási eljárásokhoz kapcsolódóan).

A hátralékos adózók száma a 2009. évi 1 939 600 darabról 2013-ra 2 341 946 darabra, összesen 20,7%-kal nőtt. Az ellenőrzött évek átlagát tekintve az összes adóalany 52,8%-a hátralékkal rendelkező adózó volt.

Lesújtottak a NAV-ra, az NGM védekezik



"Az adóhatóság az ellenőrzött évek átlagában 212,5 Mrd Ft működő adózói hátralék esetében nem tett intézkedést az adóvégrehajtás megindítására, mivel nem vonta hátralékkezelésbe. A hátralékkezelésbe nem vont hátralékok behajthatóság és elévültség szerinti rendszeres felülvizsgálatát sem jogszabály, sem belső szabályzat nem követelte meg. Rendszeres felülvizsgálat hiányában fennállt a kockázata annak, hogy jelentősebb összegű hátralék évült el, illetve követelés vált behajthatatlanná úgy, hogy közben végrehajtási cselekményt nem foganatosítottak" - áll az ÁSZ jelentésének ide vonatkozó részében.

Lesújtottak a NAV-ra, az NGM védekezik


Emellett az ÁSZ szerint a belső szabályozottságban hiányosságok voltak (ez eltérő jogszabály-értelmezésekhez vezetett), és nem történt meg az adó- és vámszakmai területeken külön-külön alkalmazott folyószámlarendszerek egységesítése. A jelentésből kiderül, hogy volt olyan időszak, amikor nem minden kiemelt adózót ellenőriztek.

forrás: portfolio.hu